Dnešní datum: 10. 04. 2020, 15. týden roku
Kategorie: 2013/14 archiv

8. A - Výprava na Vyšehrad

8. A - Výprava na VyšehradV úterý 6. května se třída 8. A vydala blíže poznat Vyšehrad. Naši „Výpravu“, jak se netradiční interaktivní prohlídka této významné památky jmenuje, jsme zahájili projitím vstupní Táborské brány.

Na dětském hřišti připomínajícím staré pověsti české, jsme se občerstvili a po krátkém odpočinku jsme pokračovali do budovy Starého Purkrabství, kde nás očekával mladý pan průvodce.
Nejdříve jsme si za pomoci časové osy připomenuli nejdůležitější momenty z historie Vyšehradu a pak jsme již opravdu vyrazili po stopách historie. Čekalo nás tříhodinové putování.
První zastávka byla v Kasematech (chodby v pevnostních valech), kde jsme si vyzkoušeli orientaci v šeru a pak i v úplné tmě - to abychom měli představu, jak se cítili vojáci, kteří tu v minulosti sloužili.
Nádherná byla Gorlice (plocha 330 m2, výška 13 m) s originály soch z Karlova mostu. Díky MP3 každý dostal do sluchátek podrobné informace o jednotlivých sochách.
Potom jsme se přesunuli na vyhlídku, odkud byl vidět Pražský hrad. Pan průvodce měl krásně udělané fólie, na kterých ukazoval, jak vypadal Pražský hrad v jednotlivých obdobích a jak ho tedy mohli z Vyšehradu vidět v dávných dobách.
V Karlachových sadech jsme se rozdělili do pěti skupin a s využitím „chytrých“ telefonů jsme plnili úkoly vztahující se k Vyšehradu. Výsledky zástupci skupin prezentovali ostatním. Mimochodem víte, kdo byl Josef Mocker, Mikuláš Karlach, Václav Štulc, Popelka Biliánová, a poznali byste, koho představují monumentální sousoší od Myslbeka? My už to víme a rozšířili jsme si vědomosti. Další úkol využíval orientační smysl žáků – podle krátkého popisu vedli zástupci jednotlivých skupin ostatní k vytčenému cíli.
Krásné chvíle jsme prožili uvnitř kapitulního chrámu sv. Petra a Pavla, kde opět informace byly předávány pomocí MP3 do sluchátek (jinak by to ani nešlo). Před vyšehradským hřbitovem jednotlivé skupiny znovu dostaly zadaný úkol. Podle plánku měli najít hrob určené slavné osobnosti a zjistit o ní důležité údaje.
Na závěr jsme se znovu vrátili do budovy Starého purkrabství. Tam zástupci skupin seznámili ostatní s osobnostmi, jejichž hrob hledali. Zopakovali jsme si ještě znovu základní poznatky z celé „Výpravy“ a naši akci tím ukončili. Akce byla velmi dobře připravená, zajímavá, s využitím moderní techniky. Pan průvodce byl rovněž skvělý. Počasí vyšlo také „na jedničku“. Jednička patří rovněž všem účastníkům za chování.                                                    
L. Braunová, tř. uč. v 8.A


 

print Formát pro tisk